animace animace animace
Drobečková navigace

Okna&Company > OKNA > DŘEVĚNÁ > Dřevěná okna - výpis > DŘEVĚNÁ EUROOKNA / povrchová úprava

zpět na BARVY

Povrchová úprava - DŘEVĚNÁ EUROOKNA

Povrchová úprava dřevěných oken a dveří musí odolávat různým zatížením, jak z exteriéru, tak i z interiéru. Z venkovní strany se jedná především o působení atmosférické, kam spadá teplo a UV záření, následně potom vlhkost, která se projevuje ve formě deště, mlhy a vzdušné vlhkosti. Další nebezpečné prvky pro povrchovou úpravu působící z venkovní strany jsou chemické, jako například kyselé deště, alkalické omítky, znečištění ovzduší, dále biologické, jako je napadení houbami a nakonec mechanické, kde mezi nejnebezpečnější patří poškození povrchové úpravy kroupami.

Z vnitřní strany působí na povrchovou úpravu vlhkost, ať už stavební nebo kondenzáty. Nelze opomenout ani mechanické působení, kdy vlivem změn vlhkosti dřevo pracuje, což klade vysoké nároky na pružnost lazurového filmu. Chemické pusobení se projevuje podle obsahu různých látek v dřevině, podle použitých lepidel, u biologického působení je zde opět nebezpečí napadení plísněmi a houbami, zejména při nedostatečném větrání.

Cílem je zajistit prvkům dostatečnou míru ochrany proti všem výše uvedeným vlivům. Povrchová úprava se zpravidla skládá ze dvou základních vrstev.

Impregnační základ Natura Primer zajišťuje vzhledem ke svému polymerovému základu dokonalou impregnaci. Jeho další významnou předností je snadná a rychlá brousitelnost. U polymeru se po namočení nezvedne mnoho vláken, tato jsou při broušení spolehlivě oddělena od dřeva. Naproti tomu dosud všeobecně používané akryláty zůstávají termoplastické a vlákna jsou při broušení vlivem vznikajícího tepla zatlačována zpět na plochu. Proto je potřeba podstatně delšího času a úsilí.

Po ošetrení přiznaných spár a příčných řezů následuje aplikace vrchní akrylátové silnovrstvé lazury Natura Finish, která zajišťuje ochranu proti UV záření a vysokou elasticitou i ochranu proti mechanickému poškození.

Barevný odstín sehrává velmi důležitou roli v ochraně proti UV záření. Světlejší barevné odstíny mají sníženou ochranu proti tomuto záření.

Druh dřeviny ovlivňuje životnost povrchové úpravy zejména svým obsahem cizích látek. U jehličnatých dřevin je rozdílný obsah pryskyřic, např. borovice a modřín nejsou přímo vhodné pod tmavší barevné odstíny vzhledem k možnému výronu pryskyřice při zahřátí povrchu okna. Smrk je z tohoto hlediska vhodnou dřevinou, protože je na výskyt těchto látek velice chudý. Z listnatých dřevin je velice vhodné „červené“ meranti.

Péče o lazury

Důsledné ošetřování a péče o povrchovou úpravu u oken a vchodových dveří zajistí její dlouhodobou funkční ochranu. Velice důležité je po zabudování oken zajistit dobré odvětrání, aby ve fázi vysoké stavební vlhkosti nedošlo k poškození funkce okna. Především v novostavbách, kde stavební konstrukce ještě nevyschly, doporučujeme častěji přerušovaně větrat. K ochraně oken během stavebních prací musí být použity pouze lepící pásky odolné proti UV záření, které se současně snášejí s vodou ředitelnými akrylátovými laky – v našem případě Tesa 4438 anebo Tesa 4838. Pásky by neměly být na prvku instalovány déle, než 2 měsíce.

K čištění oken se doporučuje používat pouze neutrální mýdla nebo víceúčelové čistící prostředky, v žádném případě nepoužívat agresivní látky jako rozpouštědlové čistice, práškové čističe nebo alkalické víceúčelové čističe.

Aby byla zachována optimální ochrana povrchové úpravy a dřeva i přes často extrémní vlivy počasí a prostředí, doporučuje se používat k ošetřování ochranný produkt „Glasurit Quick & Easy Holzbalsam“ – balzám na dřevo. Tento prostředek se aplikuje 2x ročně – po mytí oken před a po zimě. Oživení povrchové úpravy, případně její renovace nebo opravy lze provádět pomocí renovačních lazur, které se již nanášejí na očištěný a lehce přebroušený povrch štětcem.

udržba dřevěných oken ( HOLZBALZAM)

 

zpět na BARVY

Vyhledat v textu

This is alternative content.

Screenshot_1.jpgLogo somfy expert.png

0.jpg

PF 2020

xvc.jpg

18118554_1554822954562911_7043155828950449157_n.jpg

 Jak to u nás chodí ... 

 

http://registrace.nzu2013.cz/vyhledavani/dodavatel/SOD178/okna-amp-company/

 

Zprovoznění e-shopu

Od 1. srpna jsem pro Vás spustili nový internetový obchod se stínící technikou.

eshop.oknaco.cz

Podpořili jsme dobrodruhy se žlutými Trabanty

Sympaťáci na dobrodružné cestě trabantů napříč Jižní Amerikou.

28013_10150257998669956_854013200_n.jpg

Zkušenosti našich zákazníků

http://oknaaco.cz/index.php?nid=6708&lid=CZ&oid=1995540

http://www.oknaaco.cz/index.php?oid=1490926

Jak si vybíráte dodavatele, jestliže se jedná o investici na desítky let?
a) Zajímá mě cena. Doufám, že ušetřím.
  
 2416
b) Počet komor a síla profilů.
  
 1774
c) Součinitel prostupu tepla.
  
 1742
d) Vzhled a design.
  
 1638
e) Doporučení od známých a ověřená spolehlivost dodavatele.
  
 2181